| Wystawy

Wystawa „Jan Młodożeniec. Małe Wielkie Prace”. Muzeum Kinematografii Łódź

Ekspozycja łącząca czterech artystów, trzy pokolenia, plakat, malarstwo, poezję i film.

20 kwietnia 2017 r. w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbył się wernisaż wystawy.

JAN MŁODOŻENIEC. MAŁE WIELKIE PRACE. Otworzyli ją Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii, Piotr Młodożeniec, syn artysty, Piotr Jegliński założyciel Funadacji Editions Spotkania. Wystawa przygotowana została na 100-lecie awangardy w Polsce.

Na wernisaż przybyli tłumnie wielbiciele prac trzech pokoleń Młodożeńców, ale również przyjaciele i znajomi rodziny z Warszawy, między innymi Katarzyna i Piotr Jeglińscy, Anna Gruszczyńska-Ziółek z mężem, Iza Kuna, Rafał Królikowski z synem, Jakub Przebindowski z rodziną, Małgorzata i Paweł Królikowscy.

– Jestem szczęśliwy, że sztuka ojca, choć jego samego już nie ma, jest wciąż żywa – mówił Piotr Młodożeniec. – To, co można zobaczyć na wystawie, bardzo pasuje do Muzeum Kinematografii. Są bowiem plakaty z lat 60., 70. i 80. pokazujące, jakimi filmami wtedy się interesowano i recenzje z „Filmu” w formie czarno-białych rysunków. A dodatkowo prace z lat 90., kiedy zamówień już nie było, więc ojciec malował własne rzeczy.

Wystawa obejmuje prace trzech pokoleń – Stanisława Młodożeńca (ojca Jana), Jana Młodożeńca oraz jego synów: Piotra i Stanisława.

Niezwykle interesujące są prace Jana Młodożeńca z ostatniej dekady jego życia – głównie rysunki na papierze i gwasze, których nie tworzył na zamówienie. Pochodzą z prywatnych archiwów synów: Piotra Młodożeńca, grafika, i Stanisława Młodożeńca, malarza. Były dotąd prezentowane jedynie na wystawie w Warszawie, zorganizowanej przez Fundację Editions Spotkania w styczniu tego roku.

Wyeksponowano je w specjalnych gablotach zaprojektowanych przez Marię Jeglińską. Piotrowi Młodożeńcowi przypominają domki zakopiańskie, które jego Ojciec uwielbiał, podobnie jak narty w Tatrach – tam cała rodzina czuła się najszczęśliwsza.

 

 

Na wystawie nie mogło zabraknąć plakatów Jana Młodożeńca. Był przecież jednym z pięciu – obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego i Romana Cieślewicza – „ojców założycieli” słynnej polskiej szkoły plakatu. Zobaczymy ich kilkadziesiąt, między innymi do filmów “Dawno temu w Ameryce” Sergio Leone, “Blue Velvet” Davida Lyncha czy “New York, New York” Martina Scorsese. Jest także plakat do filmu Piotra Szulkina “Ubu Król”, który reżyser wykorzystał w 2003 roku, już po śmierci artysty. Jan Młodożeniec był zafascynowany postacią ze sztuki Alfreda Jarry, w latach 90. stworzył serię 40. portretów tytułowego Ubu Króla.
– Nie mogliśmy pokazać wszystkich, ale muszę przyznać, że żal mi każdego, który odrzuciłem – mówił podczas wernisażu Piotr Młodożeniec, który na potrzeby wystawy dokonał wyboru z kolekcji Muzeum Kinematografii liczącej ponad 100 plakatów.

Na wystawie można obejrzeć wywiad z Janem Młodożeńcem, nagrany w 1994 r. na zlecenie TVP.

Drugą cześć wystawy stanowi futurystyczna poezja Stanisława Młodożeńca, ojca Jana, czytana przez Edytę Jungowską, Izę Kunę i Piotra Machalicę. Stanisław Młodożeniec był jednym z czołowych przedstawicieli awangardy w polskiej poezji XX wieku oraz prekursorem tego gatunku. W słowach szukał przede wszystkim walorów fonicznych, wynajdował pokrewieństwa dźwiękowe między wyrazami, posługiwał się onomatopeją, uprawiał groteskę lub burleskę słowotwórczą. W ten sposób tłem dla twórczości plastycznej Jana Młodożeńca staje się skrzydło poświęcone awangardowym wierszom artysty wcześniejszego pokolenia. Poezja Stanisława Młodożeńca stała się artystycznym drogowskazem dla jego syna Jana oraz wnuków – Piotra i Stanisława.

Trzecia część to ekspozycja prac najmłodszego pokolenia Młodożeńców – synów Jana – Piotra i Stanisława. Stanowią ją obrazy Stanisława Młodożeńca oraz animacja Piotra Młodożeńca do wiersza dziadka “Futurobnia” pochodzącego z tomu “Kreski i futureski” wydanego w 1921 roku.

– Od najmłodszych lat, wraz z bratem wychowywaliśmy się wśród papierów, barw. Cały czas widzieliśmy tatę w pracy. Bardzo nas to cieszyło i chyba przez to zaszczepił w nas miłość do sztuki – mówił Piotr Młodożeniec.

Wystawa pozwala poznać zarówno twórczość Jana Młodożeńca, jak i zobaczyć Go oczyma synów, również artystów. Pozwala lepiej zrozumieć jego osadzenie w sztuce, dzięki przybliżeniu sylwetki ojca – Stanisława, awangardowego poety, jednego z twórców futuryzmu w poezji.

Wystawę „Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace” można było oglądać w Muzeum Kinematografii, na placu Zwycięstwa 1 w Łodzi, do 23 lipca 2017 r.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kinematografii we współpracy z Fundacją Editions Spotkania.

Patronat honorowy nad Wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem Wystawy była PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Partnerem Wystawy była Fundacja PZU. Za wernisaż odpowiadała agencja BKEV. Sponsorem wernisażu była firma FELD i BMW Tłokiński.

Linki do informacji o wystawie:
http://lodz.onet.pl/wystawa-jan-mlodozeniec-male-wielkie-prace/mzc81cr
https://www.radiolodz.pl/posts/34879-mlodozency-trzypokoleniowa-wystawa-w-muzeum-kinematografii-rozmowa
http://rokawangardy.pl/pl/wydarzenia/jan-mlodozeniec–male-wielkie-prace,146.html
http://news.o.pl/2017/04/21/jan-mlodozeniec-male-wielkie-prace-muzeum-kinematografii-lodz/#/