18 września 2021 r., godz. 19.00
Muzeum Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie
Program:
Fryderyk Chopin i Karol Kurpiński – Pieśni i arie operowe
Fryderyk Chopin – utwory fortepianowe
Wykonawcy:
Eliza Szymańska (Kierepka). W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu profesora Wojciecha Maciejowskiego oraz dr Joanny Horodko. Jest również absolwentką Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr) oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (lic.). Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich, między innymi: Agnieszki Rehlis, Barbary Mądrej-Bednarek, Ubaldo Fabbri. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobyła uczestnicząc w licznych projektach akademickich, kreując role głównie w operach Mozarta.
Wielokrotnie występowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu: jako Mama w operze Mikołajek i inne chłopaki R. Matei, Fruma Sarah w Skrzypku na dachu J. Bocka, w spektaklu Alicja w Krainie Czarów G. Kaczmarka oraz w widowisku Królowa Śniegu G. Kaczmarka realizując partię tytułową. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie. Artystka koncertuje z repertuarem oratoryjno-kantatowym oraz muzyką kameralną. Eliza Szymańska jest laureatką konkursów: wyróżnienie w 50. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego, VII Konkursie Pieśni i Arii, II miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz II miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym w Rużomberku.
Pochodzi z Poznania. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Wojciecha Maciejowskiego oraz as. Bartłomieja Szczeszka.
W 2013 roku rozpoczął studia magisterskie w mediolańskim Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi (w ramach programu Erasmus). Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Knetiga.
Od 2013 do 2018 roku związany był uczestnikiem programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Współpracuje m.in. z: Orkiestrą Polskiego Radia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Opolską czy Sinfonią Varsovią.
Jako solista regularnie gości na scenach Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. Wykonuje również muzykę oratoryjno-kantatową m.in.: Requiem, Litaniae Lauretanae, Mszę c-moll Mozarta, Pasję wg św. Jana Bacha, Die Schöpfung Haydna, Mesjasza Händla, Mszę G-dur Schuberta, Te Deum K. Kurpińskiego Oedipus Rex, Les Noces, In memoriam of Dylan Thomas Strawińskiego czy Credo Pendereckiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach prowadzonych przez: Neila Schiccofa, Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha, Izabelę Kłosińską, Urszulę Kryger, Jerzego Marchwińskiego, Gerda Ueckera czy Sergieia Leiferkusa.
Współpracował z takimi dyrygentami jak: Sylvain Cambreling, Gabriel Chmura, Łukasz Borowicz, Patrick Fournillier, Michał Klauza, Jerzy Maksymiuk, Przemysław Neumann, Grzegorz Nowak, Marcin Sompoliński, Piotr Staniszewski, Maciej Wieloch, Kery-Linn Wilson, Andriy Yurkevych.
Urodzony w Łodzi. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Zadebiutował w 2017 roku w Operze Wrocławskiej jako student Bardos w “Cudzie mniemanym czyli Krakowiacy i Górale” W. Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego. Kilka miesięcy później na Scenie Kameralnej Opery Narodowej zagrał Oniegina w operze P. Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”. W swoim repertuarze ma także role mozartowskie: Don Giovanniego, Hrabiego i Guglielma, które wykonuje na scenie Polskiej Opery Królewskiej. U boku maestry Olgi Pasiecznik zagrał Eneasza w operze H. Purcella „Dydona i Eneasz”, w spektaklu rejestrowanym przez stację TVP Kultura. Na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego występuje w rolach operetkowych, tj. Notariusza Kisza w „Księżniczce Czardasza” I. Kalmara, a w sezonie 2019/20 na scenie pojawił się jako Cascada w „Wesołej wdówce” F. Lehara.
Koncertuje w Polsce i zagranicą z towarzyszeniem orkiestr pod kierownictwem wybitnych dyrygentów, takich jak: Kai Bumann, Łukasz Borowicz, Jurek Dybał, Ruben Silva, Kajsa Boström, Adam Banaszek, Marta Kluczyńska, Szymon Morus, Arif Dadashev, Grzegorz Wierus, Rafał Kłoczko, Grzegorz Brajnera, Dawid Runz. Z powodzeniem wykonuję repertuar nie tylko operowy czy operetkowy, ale także oratoryjno-kantatowy, a ostatnio również aranżacje pieśni na orkiestrę.
Pracuje z wybitnymi pianistami kameralistami: m.in. z Lechem Napierałą, Laurą Kluwak-Sobolewską, Emilianem Madeyem, Katarzyną Rzeszutek, koncentrując swoją działalność artystyczną na popularyzacji mniej znanych pieśni polskich, niemieckich i rosyjskich.
Umiejętności wokalne i interpretacyjne szlifował na kursach mistrzowskich m.in. maestro Siergieja Leiferkusa, damy Felicity Lott, maestro Marca Minkowskiego, maestro Ryszarda Karczykowskiego, Pierangelo Pelucchiego.
Jest finalistą i laureatem ponad dwudziestu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych, m.in. I miejsca na XVI Międzyuczelnianym Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej”, Katowice, (2018), I miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote głosy” w Warszawie (2017), II miejsca na XX Międzynarodowym Konkursie Mikulasa Schneidera-Trnavskiego w kategorii drugiej (mężczyźni urodzeni po 1982 r.) w Trnavie, Słowacja (2017), I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (2017), I miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie arii Mozarta na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (2016). Trzykrotny Stypendysta Ministra Kultury i Edukacji, tj. stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także na działalność koncertową w ramach autorskich pomysłów programowych: „Muzyka Niepodległa” oraz „Koncerty Balkonowe” .
Pozostali wykonawcy:
Pianistka kameralistka, profesor sztuki, Kierownik Katedry Pieśni i Kameralistyki Wokalnej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2003 roku uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2013 r. stopień doktora habilitowanego. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. XXVII Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Konkursu Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Ragusa – Ibla Grand Prize na Sycylii we Włoszech. Kilkakrotnie była także stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymała również szereg nagród dla najlepszego i wyróżniającego się pianisty na polu kameralistyki, m.in. nagrodę dla najlepszego pianisty na IV Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina (Vrable, Słowacja) oraz na XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Prowadzi działalność artystyczną w Polsce i poza granicami (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Bułgaria, Algieria, Jordania, Tunezja, Rosja, Chiny). Koncertowała również w Stanach Zjednoczonych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.
Jest cenioną kameralistką, specjalizującą się w repertuarze wokalnym. Współpracowała z tak wybitnymi artystami – śpiewakami, jak Teresa Żylis-Gara, Joanna Kozłowska, Wojciech Drabowicz, Ryszard Karczykowski, Wiesław Ochman. Jest również pianistką Poznańskiego Tria Fortepianowego, z którym prowadzi rozległą działalność koncertową i nagraniową.
W swym dorobku ma nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.
Działalność koncertową łączy z pedagogiczną, w swym dydaktycznym dorobku ma kilkudziesięciu laureatów konkursów – studentów i absolwentów kształconych pod jej kierunkiem i przy pianistycznej współpracy. Regularnie zapraszana jest także jako oficjalny pianista krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, a także mistrzowskich kursów wokalnych. Od kilkunastu lat współpracuje z prof. Teresą Żylis-Gara oraz prof. Ryszardem Karczykowskim w ramach mistrzowskich kursów wokalnych w Radziejowicach.
Za szczególne osiągnięcia i osobowość artystyczną otrzymała Medal Młodej Sztuki, została również uhonorowana szeregiem nagród rektorskich, odznaką Zasłużony działacz kultury oraz Zasłużony dla kultury polskiej przyznawaną przez Ministra Kultury RP.
Pianista i pedagog, urodzony w Lecce, odbył studia muzyczne w Conservatory of Music w USA „T. Schipa” w Lecce, uzyskując dyplom fortepianowy z wyróżnieniem. Doskonalił się u mistrzów Michele Marvulli w Bari, Sergio Perticaroli w Rzymie, a w szczególności u pianistki Marcelli Crudeli w Rzymie oraz w L’ecole Normale de Musique „A.Cortot” w Paryżu. W zakresie muzyki kameralnej był uczniem w klasie muzycznej mistrza Riccardo Brengoli w Musical Academy Chigiana w Sienie.
Wygrał wiele konkursów krajowych (m.in. w „Città di Roma”, w „Città di Velletri”, w „Città di Aversa”, w „Roccella” w Pozzuoli, w „Gargano 90” Sannicandro Garganico, na „AMA Calabria” di Lamezia Terme) oraz Międzynarodowych Konkursach (w „Rovere d’oro” klaczy S.Bartolomeo ).
Rozwija ważną działalność koncertową we Włoszech i za granicą (Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Polska, Belgio, Bułgaria, Rumunia, Meksyk, Australia itd.). Często był gościem ważnych instytucji, grając jako solista, kameralista (grał z klarnecistą Vincenzo Mariozzi, z flecistą Roberto Fabbriciani i ze słynną pianistką Lyą De Barberiis) i solistą z orkiestrą (grał z Orquesta Sinfónica del Estado de Meksyk, z Brukselską Orkiestrą Filharmoniczną, z Orkiestrą Filharmoniczną, z Orkiestrą FVG Mitteleuropa, z I Soloist Aquilani, z fundacją ICO „T. Schipa”, z Filharmonią Narodową w Vratsa, itd.) uzyskując we wszystkich miejscach aprobatę od krytyków i opinii publicznej.
Jest wrażliwy na muzykę współczesną i współpracował z różnymi formacjami kameralnymi, wykonując w pierwszej kolejności wiele dzieł żyjących kompozytorów.
Luigi Fracasso jest tytularnym nauczycielem fortepianu w szkołach średnich (od 1987 roku).
Założyciel i dyrektor artystyczny sezonu koncertowego „I Concerti del Chiostro”, jest regularnie zapraszany do udziału w pracach jury w Ogólnopolskim i Międzynarodowym Koncercie Pianistów.