| Publikacje

Bł. ks. Władysław Bukowiński, „Wspomnienia z Kazachstanu”

Książka w twardej oprawie, bogato ilustrowana, wydana z okazji beatyfikacji autora. 11 września 2016 roku to dzień beatyfikacji w Astanie księdza Władysława Bukowińskiego (1904–1974), niestrudzonego i bohaterskiego, który poświęcił swoje życie pracy duszpasterskiej wśród żyjących tam katolików. Mimo ciężkich doświadczeń, jakich doznał jako więzień sowieckich łagrów, przyjął dobrowolnie w 1954 roku obywatelstwo ZSRR, nie chcąc opuścić zapomnianych i żyjących bez opieki duchowej Polaków i Niemców, rzuconych przez los do Karagandy i na ogromne terytoria Kazachstanu oraz innych sąsiednich republik. Więziony wielokrotnie za nielegalną działalność duszpasterską pozostał wierny do końca swemu powołaniu.

„Wspomnienia z Kazachstanu” to bardzo osobista relacja księdza Bukowińskiego z jego pracy, napisana podczas krótkiego pobytu w Polsce w 1969 roku na prośbę kardynała Karola Wojtyły. Książka ta ukazała się przed laty w Paryżu, jako pierwsza publikacja wydawnictwa “Spotkania”. Jej maszynopis został przekazany Piotrowi Jeglińskiemu przez papieża Jana Pawła II.

„Cieszę się, że postać tego bohaterskiego kapłana nie idzie w zapomnienie. (…) Bogu dziękuję, że mogłem go osobiście poznać, budować się jego świadectwem i wspierać w każdy możliwy w tamtych czasach sposób” – fragment listu Jana Pawła II do kard. F. Macharskiego z 2004 r.