| Pozostałe

Harmonia Polonica Nova

„Harmonia Polonica Nova”, to nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, nagrana wspólnie z wybitymi polskimi solistami: Klaudiuszem Baranem (akordeon), Romanem Peruckim i Hanną Dys (pozytywy) oraz Kacprem Smolińskim (harmonijka ustna), którym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Na płycie, która ukazała się w lutym 2021 r., znajdują się premierowe nagrania utworów polskich kompozytorów współczesnych: 

  • „Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego, 
  • „Concerto Festivo na dwa pozytywy i orkiestrę kameralną” Dariusza Przybylskiego
  • „Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową” Krzysztofa Herdzina, który powstał w ramach programu Zamówienia kompozytorskie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Płyta „Harmonia Polonica Nova” jest już piętnastym albumem w dorobku łomżyńskiej filharmonii, która za jeden ze swoich krążków „Polish Contemporary Concertos” otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, a pięć płyt otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK, natomiast dwie – do prestiżowej International Classical Music Awards.

Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX, a patronat medialny nad nim objęła TVP Kultura.

Fundacja Editions Spotkania ma zaszczyt być partnerem wydania tej wspaniałej płyty.