Najnowsza książka profesora Mariana M. Drozdowskiego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 z warszawskiej perspektywy” to dzieło dotyczące narodzin Niepodległości, wojny polsko-bolszewickiej i Pokoju Ryskiego.
Autor, prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski (ur. w 1932 r.) jest emerytowanym profesorem Instytutu Historii PAN i Uniwersytetu Opolskiego, synem członka Polskiej Organizacji Wojskowej w latach 1916-1918 i żołnierza 1 Pułku Szwoleżerów J. Piłsudskiego oraz ochotnika na III Powstanie Śląskiego. Jako dziecko był w niemieckim obozie w Łodzi przy ul. Łąkowej, a później wraz z rodziną na wypędzeniu w Beskidzie Sądeckim. Po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Szczecinie na podstawie pracy „Kolejowa obsługa Portu Szczecińskiego”. W 1960 r. w IH PAN uzyskał tytuł doktora na podstawie rozprawy o polityce gospodarczej wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, którego stał się uczniem, biografem i wydawcą jego pism. Jako kierownik Pracowni Dziejów Warszawy IH PAN opracował i wydał biografię prezydentów stolicy: Piotra Drzewieckiego, Stefana Starzyńskiego i Marcelego Porowskiego oraz źródła historyczne dotyczące Warszawy z lat. Prof. Drozdowski jest laureatem telewizyjnej nagrody Victora w 1990 r., nagrody Brata Alberta, nagrody literackiej W. Hulewicza w 2014 r , nagrody m. st. Warszawy w 2016 r. i nagrody Kierbedziów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy 2019 r. Za rozprawy historyczne trzykrotnie otrzymywał nagrody „Polityki”.
Wojnie polsko bolszewickiej poświęcił następujące prace:
- Zwycięstwo 1920, Warszawa wobec agresji bolszewickiej (1990);
- Kościół w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 (1995)
- Międzynarodowe aspekty wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 (1996)
- Kronika narodzin II RP 1918-1923 (2018)
- Piotr Drzewiecki (inżynier technolog prezydent Warszawy lat 1917-1921) (2020)
- Archiwum polityczne Generała Józefa Hallera (2020)
- Wojna polsko- bolszewicka 1919-1921 (z warszawskiej perspektywy) (2020)
Ostatnia praca jest swoistą syntezą wiedzy o wszystkich ważnych aspektach wojny polsko-bolszewickiej w oparciu o osiągnięcia współczesnej historiografii. Eksponuje rolę młodzieży, Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego w tej wojnie. Wzbogaca ją studium o poetyckim zapisie wydarzeń wojennych. Książka adresowana jest do uczniów szkół średnich, studentów, działaczy samorządowych oraz mediów. Wydana została przez Editions Spotkania.
Bitwa Warszawska była symbolem wielkiej integracji ogólnonarodowej i ponadregionalnej. Na przedpolach Warszawy krwawiły pułki wielkopolskie, grodzieńskie, litewsko-białoruskie z Wileńszczyzny, a także ochotnicze kompanie z Bytomia, których żołnierze mieli serca polskie, a rozmawiali po niemiecku.
Zwycięstwo i postawa ludu Warszawy latem 1920 roku budowały prestiż naszego miasta we wszystkich regionach Rzeczpospolitej. Stąd nieprzypadkowo prezydent Warszawy był zwyczajowo prezesem Związku Miast Polskich.
Warszawa latem 1920 r. cieszyła się wysokim uznaniem takich stolic Europy, jak: Paryż, Bruksela, Rzym, Budapeszt, Bukareszt, a więc tych państw, które zdecydowanie poparły wysiłki rządu i armii Rzeczpospolitej przeciwko agresji bolszewickiej. Niestety w wielu stolicach, pod wpływem wrogiej antypolskiej propagandy, nie rozumiano ogólnoeuropejskiego wymiaru Bitwy Warszawskiej.