| Koncerty

3. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego

„Karol Kurpiński i romantyczna Europa” to temat trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, który odbył się w dniach w 28/09 – 1/10/2023 r.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego – reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.

Intencją organizatorów jest zaprezentowanie możliwie szerokiego spektrum twórczości Karola Kurpińskiego i muzyków doby romantyzmu, stąd w programie znalazły się utwory kameralne, pieśni i arie czy utwory na orkiestrę.

Podczas tegorocznych koncertów zostały zaprezentowane utwory K. Kurpińskiego, a także takich kompozytorów jak F. Mendelssohn-Bartholdy, R. Schumann czy F. Schubert.

Program Festiwalu

W ramach trzeciej już edycji festiwalu zorganizowano 4 niepowtarzalne koncerty muzyki klasycznej.

Uroczysta inauguracja miała miejsce 28 września 2023 r. w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Kolejne koncerty odbyły się w Warszawie. Koncert Symfoniczny w Bazylice Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, a uroczyste zakończenie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. 

W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 80 artystów z Polski i z zagranicy.

Wystąpili: Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, którą poprowadził maestro Giancarlo de Lorenzo (Włochy) oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, którą z kolei dyrygował Jan Miłosz Zarzycki.

W roli solistów: Małgorzata Trojanowska – sopran, Dominika Falger – skrzypce, Krzysztof Zimny – tenor, Tomasz Strahl – wiolonczela, Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Jakub Jakowicz – skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian.

Organizator, Partnerzy

Organizatorem tego cyklicznego już wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego.

Tegoroczny festiwal odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, GAZ-SYSTEM S.A., Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Chopin, PRESTO.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Okolicznościowy plakat zaprojektował, znany malarz, grafik i rysownik – Piotr Młodożeniec.

Liczymy, że Festiwal z każdą edycją coraz mocniej wpisuje się w kalendarz imprez kulturalnych naszego kraju i będzie swoistą wizytówką współczesnej polskiej kultury bazującej na solidnych fundamentach naszego muzycznego dziedzictwa. A zagraniczni wykonawcy (soliści, orkiestra) zaproszeni do zaprezentowania się na festiwalu staną się niejako ambasadorami muzyki Karola Kurpińskiego, nie tylko w swoich krajach, ale i na całym świecie.