17 września 2022 r. – godz. 19:30
Uroczyste Zakończenie II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego
Miejsce: Bazylika Św. Krzyża w Warszawie
Program:
K. Kurpiński – Uwertura do opery „Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale”
L. van Beethoven – I symfonia C-dur op. 21
Adagio molto – Allegro con brio
Andante cantabile con moto
Minuet. Allegro molto e vivace – Trio
Finale. Adagio – Allegro molto e vivace
W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219
Allegro aperto
Adagio
Rondeau. Tempo di Menuetto
K. Kurpiński – Mazur baletowy
Wykonawcy:
Kaunas City Symphony Orchestra wywodzi się z powstałej w 1988 roku Orkiestry Kameralnej. Od 2000 roku orkiestrą kieruje Algimantas Treikauskas, a głównym dyrygentem jest Constantine Orbelian (USA). Nominowana do prestiżowych nagród Grammy, Litewska Orkiestra Symfoniczna Miasta Kowna jest integralną częścią życia kulturalnego w Kownie na Litwie i w całym regionie bałtyckim.
Orkiestra Symfoniczna Miasta Kownie koncertuje nie tylko na Litwie, ale także za granicą – Łotwa, Estonia, Norwegia, Włochy, Chorwacja, Niemcy, Finlandia, Szwajcaria. Orkiestra grała na litewskich festiwalach muzycznych – festiwalu muzycznym Pažaislis, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Muzyków, na festiwalach kompozytorów M. K. Čiurlionisa i E. Griega, międzynarodowym festiwalu muzyki współczesnej „Iš arti”, letnim festiwalu muzyki klasycznej i jazzowej „Park Muzyki Mariampola” oraz w wielu innych. Również na festiwalach w innych krajach: „Fjord Cadenza” (Norwegia), „Murten Classics” (Szwajcaria) i „Settimana Mozartiana” (Włochy).
Orkiestra występowała z renomowanymi dyrygentami, solistami operowymi i muzykami instrumentalnymi – dyrygentami z Litwy: Mirga Gražinytė-Tyla, Giedrė Šlekytė, Adrija Čepaitė, maestro Juozas Domarkas, Modestas Pitrėnas, Martynas Staškus, Vytautas Lukočius, Vilmantastynas Barnas, Ričardas Šumila oraz dyrygentami z zagranicy: Oksana Lyniv, David Gimenez, Rune Bergmann, Alain Pâris, Markus Huber, Kaspar Zehnder, Mārtiņš Ozoliņš, Neil Thomson, Franco Giacosa, Miran Vaupotić, June-Sung Park, solistami: Dmitri Renée Flemovsky, Lawrence Brownlee, Stephen Costello, John Osborn, José Carreras, Sarah Brightman, Asmik Grigorian, Veronika Dzhioeva, Elīna Garanča, Oksana Volkova, Stefano Secco, skrzypkami: Alexander Markov, Domenico Nordio, Mario Hossen, Philipe Graffi, Laurens Weinhold, wiolonczelistami: Aleksandrze K. , Davidas Geringas, Vytautas Sondeckis, akordeonistą: Aydar Gaynullin, trębaczami: Romain Leleu, Vladislav Lavrik.
Biografia orkiestry obejmuje nie tylko projekty muzyki klasycznej, ale także muzykę popularną, rockową i jazzową. Orkiestra miała zaszczyt grać z legendarnymi zespołami i artystami świata, takimi jak „The Scorpions” i „Electric Light Orchestra”, „Smokie”, Sarah Brightman, Bonnie Tyler, Gregory Porter, Chris Norman, Robert Wells i Maggie Reilly.
W minionych sezonach orkiestra dokonała niezwykłej serii nagrań, wyprodukowała niezwykle udane projekty i miała zaszczyt występować z najsłynniejszymi solistami świata, którzy są mile widziani w najważniejszych teatrach operowych na świecie, m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, mediolańska La Scala i Wiedeńska Opera Państwowa – Dmitri Hvorostovsky, Marco Caria, Lawrence Brownlee, Charles Castronovo, Stephen Costello, John Osborn, José Carreras, Stefano Secco, bosas Ildar Abdrazakov, Nadine Sierra, Ekaterina Siurina, Isabel Bayrakdarian, Oksana Dyka, Asmik Grigorian, Lynette Tapia, Barbara Frittoli, Veronika Dzhioeva, Elīna Garanča, Oksana Volkova i to tylko niektóre z wielkich, które wystąpiły z Orkiestrą Symfoniczną Kowna Litwa.
Dyskografia orkiestry składa się z ponad dwudziestu płyt CD, które zostały wydane we współpracy z legendarną klasyczną wytwórnią płytową „Delos”. Nagrania spotkały się z ogromnym uznaniem krytyków i publiczności oraz zostały nominowane do prestiżowych nagród światowej muzyki klasycznej, takich jak Grammy Awards, International Classical Music Awards (ICMA) i innych.
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.
W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (1990 r.), jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.
Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Libanie, Hiszpanii, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku osiemnaście nagranych płyt, z których jedna otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, pięć zostało nominowanych do nagrody FRYDERYK, a dwie do International Classical Music Awards. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech i w Bułgarii. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, a w roku 2013 – Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury (2016). W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
Od czasu wygrania Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku w wieku 20 lat, Veriko Tchumburidze zyskała reputację urzekającego solisty, kameralisty i artysty nagraniowego. „Ona jest powiewem przyszłości” – powiedział Andrzej Wituski, dyrektor konkursu – „Ona przybliża nas do świata własnej wyobraźni”. Andante, czołowy turecki magazyn poświęcony muzyce klasycznej, nazwał ją Najlepszym Wschodzącym Muzykiem w kraju.
Veriko Tchumburidze wystąpiła z Borusan Philharmonic, Estońską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, I Pomeriggi Milan, Lahti Symphony, Mariinsky Theatre Orchestra, Melbourne Symphony, Musikkollegium Winterthur, NMF Orchestra Wrocław, Sinfonia Varsovia, Staatsorchester Stuttgart, Filharmonia Narodowa, Münchener i Zürcher Kammer Współpracowała z takimi dyrygentami jak Andrey Boreyko, Łukasz Borowicz, Olari Elts, Marek Janowski, Gemma New, Michael Sanderling, Aziz Shokhakimov i Dima Slobodeniouk. Jej występy festiwalowe obejmowały m.in. Festiwal Eufonie w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Beethovena, Gstaad Menuhin Festival & Academy, Olympus Musical Festival, Rosendal Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, występując m.in. z Leif Ove Andsnes, Nicholas Angelich, Lisa Batiashvili , Gérard Caussé, Sol Gabetta, Clemens Hagen, Maxim Vengerov i Tabea Zimmermann. Występowała z recitalami w Hamburgu, Turynie, Wiedniu, Zurychu m.in. Zadebiutowała także w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach Siemens Arts Program w Niemczech. Współpracuje w recitalu z Ketevanem Sepashvili i Can Çakmurem.
Veriko Tchumburidze nagrała Koncert skrzypcowy C Antona Wranitzky’ego dla Sony Classical z Monachijską Orkiestrą Kameralną i dyrygentem Howardem Griffithsem. Jej nagranie dla wytwórni Klanglogo muzyki Johna Williamsa do filmu Lista Schindlera z Howardem Griffithsem dyrygującym Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt zaowocowało występem jako headliner pod egidą Orpheum Musik Stiftung na koncercie otwierającym Festiwal Filmowy w Zurychu w 2016 roku. szwajcarska opera miejska.
Urodzona w gruzińskiej rodzinie w Adanie w południowej Turcji, Veriko Tchumburidze początkowo kształciła się w Państwowym Konserwatorium Uniwersytetu Mersin u Selahattina Yunkusa i Lili Tchumburidze. W 2010 roku przeniosła się do Wiednia, aby studiować pod kierunkiem Dory Schwarzberg w Hochschule für Musik jako stypendystka projektu Young Musicians on World Stages (YMWS). Od 2015 roku jest pod opieką
Ana Chumachenco w Musikhochschule w Monachium. Uczestniczyła również w kursach mistrzowskich Alberta Markova, Stevena Isserlisa, Shlomo Mintza i Igora Ozima, w Akademii Seiji Ozawa, Verbier Festival Academy oraz w Prussia Cove.
Od 2016 roku Veriko Tchumburidze gra na skrzypcach Giambattista Guadagnini, wyprodukowanych w Mediolanie w 1756 roku i hojnie wypożyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.
Konferansjerzy:
Anna Popek i Piotr Jegliński