| Pozostałe

Tramway Film Festival – powraca!

Druga edycja Tramway Film Festival odbędzie się w dniach 3-6 października 2024 r. w Kinie U–jazdowski należącym do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Pomysł organizacji Tramway Film Festival zrodził się z osobistej potrzeby wypełnienia niszy na polu prezentacji kina artystycznego, w szczególności dotychczas niedostrzeganego w Polsce, kina eksperymentalnego, eseistycznego i hybrydowego.  Festiwal, zdaniem organizatorów wydarzenia, ma być miejscem promocji świadomego, oryginalnego i nowatorskiego kina autorskiego, w szczególności dorobku twórców filmów krótkometrażowych z całego świata.

Sercem festiwalu są dwa konkursy międzynarodowe, których celem jest poszukiwanie i promocja wschodzących talentów o charakterystycznej sygnaturze  i niezwykłej wizji twórczej. Do pierwszej edycji festiwalu zostało zgłoszonych ponad 200 filmów, a do drugiej 537 tytułów z 71 krajów! – mówi pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Reetz.

Tramway Film Festiwal ma ambicję, aby nie iść utartymi torami kinematografii, chce odkrywać przed widzami nowe, nieznane dotąd horyzonty kina, dlatego do udziału w konkursie zaprosiliśmy twórców filmowych z całego świata, którzy mają odwagę, wiedzę i talent do wyznaczania nowego kierunku jazdy. – uzupełnia.

W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji w sekcji Cine Sin Fine prezentującej hybrydy fabularno-dokumentalne, eseje, filmy eksperymentalne i awangardowe widzowie zobaczyli 10 polskich premier i 1 premierę światową spośród 12 filmów.

Jury w składzie: Klara Da Costa – przewodnicząca (kierowniczka kina i kuratorka programu filmowego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski), Ola Jankowska i Maciej Kowalczyk nagrodę za Najlepszy Film przyznało tytułowi „Asterión”, reż. Francesco Montagner, a wyróżnienie obrazowi „Against Time”, reż. Ben Russell.

W sekcji Cineverso – cinema from the other side, która została stworzona dla krótkometrażowych filmów fabularnych, zaprezentowano widzom 9 polskich premier na 13 prezentowanych filmów konkursowych. Nagroda za Najlepszy Film trafiła do “The Fruit Tree” w reż. Isabelle Tollenaere. Jury przyznało też dwa Wyróżnienia (ex aequo): „Sun Dog” – reż. Dorian Jespers oraz „What Remains” – reż. Daniel Soares.

Jak zapewniają organizatorzy Tramway Film Festival ma być miejscem spotkań na kilku różnych poziomach. Po pierwsze, ma to być przestrzeń, w której widzowie, filmowcy i krytycy mogą wchodzić w interakcje wokół filmu. Po drugie, festiwal ma być przystankiem dla filmowców, którzy podejmują ryzyko i odważnie wypowiadają się w swojej twórczości. Po trzecie, festiwal chce oferować przestrzeń dialogu między przeszłością a przyszłością filmu. Przestrzeń, w której najróżniejsze tradycje filmu mogą spotkać najodważniejsze i najbardziej innowacyjne propozycje.

Stąd też poza sekcjami konkursowymi zaplanowali również sekcje pozakonkursowe. Jak twierdzą pomysłodawcy TFF sercem festiwalu są konkursy, których celem jest promocja wschodzących talentów, ale duszą są sekcje pozakonkursowe, które mają przybliżać polskiemu widzowi niepokazywane dotychczas w Polsce „perełki” kinematografii. 

W tegorocznym programie znajdą się trzy bloki pozakonkursowe: Cinephile, w którym zobaczymy kuratorski wybór filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, Cine Polaco, czyli sekcja poświęcona prezentacji polskich filmów oraz Cinemundo.

W ubiegłym roku w sekcji Focus on Lithuania – w ramach autorskiego program kuratorskiego, który powstał we współpracy z Lithuanian Shorts, widzowie mieli okazje spotkać się z kinem litewskim. Państwem “bohaterem” sekcji Cinemundo podczas drugiej edycji festiwalu będzie Peru. Na pytanie, dlaczego Peru? – dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Reetz odpowiada – Jest to wciąż bardzo mało znana, nieco egzotyczna kinematografia z naszego punktu widzenia. Z pewnością warta odkrycia, jeszcze w zasadzie niezbadana przez inne festiwale filmowe poza Ameryką Południową. Tak, jak wspomniałem wcześniej wychodzimy z założenia, że podróż utartą ścieżką jest jałowa, bo wiemy, dokąd nas doprowadzi. Co tam możemy zobaczyć? To samo, co inni zobaczyli przed nami. Zdecydowanie ciekawsze są miejsca dzikie i nieznane.

Organizatorzy przygotowali dla polskiego widza jeszcze więcej niespodzianek, ale jak deklarują chcą ich odkrywanie stopniować, dlatego też zapraszają do śledzenia mediów społecznościowych oraz strony www festiwalu: https://tramwayfilmfestival.com/pl/

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Editions Spotkania, która poprzez wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy, spektakle promuje polską kulturę, w kraju i za granicą.

Tegoroczną edycję objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski.

Partnerem Strategicznym jest Veolia

Veolia Energia Warszawa, to nowoczesna i w pełni zdigitalizowana spółka, należąca do Grupy Veolia, która zarządza warszawską siecią ciepłowniczą, największą w Unii Europejskiej, w ten sposób dostarcza ciepło systemowe i ciepłą wodę mieszkańcom stolicy. Ponadto aktywnie angażuje się w życie miasta, działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego wdrażając inwestycje proekologiczne w zakresie edukacji dzieci i młodzieży. Poprzez aktywne wspieranie przedsięwzięć związanych z edukacją, kulturą i sztuką przyczynia się do rozwoju miasta i społeczności lokalnych. 

Aktywnie angażujemy się w rozwój naszego miasta, inwestując w nowoczesną i efektywną energetycznie infrastrukturę ciepłowniczą. Ponadto wspierający inicjatywy związane z poprawą jakości życia w Warszawie, obejmujące zazielenienie miasta, kulturę, sport i edukację – podkreśla Aleksandra Żurada, Dyrektor Komunikacji Veolia Energia Warszawa – Dzięki takim wydarzeniom, jak Tramway Film Festival Warszawa zyskuje na znaczeniu jako międzynarodowe centrum kreatywnego myślenia oraz innowacji w dziedzinie sztuki filmowej. Wspierając artystów i nowatorskie formy narracji chcemy być częścią również tej transformacji miasta.

Partnerami wydarzenia są: