Fundacja Editions Spotkania wraz z wydawnictwem Editions Spotkania i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca, przy wsparciu finansowym Fundacji KGHM Polska Miedź zrealizowała projekt „Współczesna Historia Polski w szkole” wysyłając do dwóch tysięcy bibliotek szkolnych książki opisujące realia polskiej rzeczywistości po roku 1981 r. Wysyłane pozycje wzbogacając szkolne księgozbiory umożliwiają młodzieży poszerzenie wiedzy o najnowszej historii Polski. W ramach realizacji projektu zorganizowano również wśród uczniów korzystających z bibliotek szkolnych konkurs z zakresu tematyki poruszanej w książkach, którego celem było utrwalenie wiedzy nabytej po lekturze wysłanych do szkolnych bibliotek książek. Podczas realizacji projektu do bibliotek szkolnych wysłano następujące publikacje: Alfred Znamierowski, „Niezłomni. Solidarność Walcząca”, Paweł Pietkun, „Ze sztambucha emigranta” , Zdzisław Dudek, „Przełom”, Andrzej Gelberg, „Klimaty III RP”.
1. Alfred Znamierowski, „Niezłomni. Solidarność Walcząca” (Wydawnictwo Editions Spotkania)
W kwietniu 1988 roku Alfred Znamierowski – dziennikarz i publicysta związany z Rozgłośnią Polskiego Radia Wolna Europa oraz Sekcją Polską Głosu Ameryki – przeprowadził kilkudziesięciogodzinne rozmowy z Andrzejem Kołodziejem, działaczem Solidarności Walczącej. Efektem tych rozmów była książka „Zaciskanie pięści. Rzecz o Solidarności Walczącej”, którą wydał w Paryżu Piotr Jegliński. Teraz, po wielu latach, Alfred Znamierowski spotkał się ponownie z Andrzejem Kołodziejem oraz z Kornelem Morawieckim, by rozmawiać o Solidarności Walczącej. Książka prezentuje najnowszą historię Polski, a jej bohaterem jest Andrzej Kołodziej. To głównie Kołodziejowi zawdzięczamy, że doszło do powstania „Solidarności”. To on prowadził w stoczni w Gdyni najlepiej zorganizowany strajk w Polsce. Andrzej Kołodziej był przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni i wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym zorganizował oddział Solidarności Walczącej w Trójmieście i był wiceprzewodniczącym, a później przewodniczącym Komitetu Wykonawczego SW. Odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988) i przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), honorowy obywatel miast Gdańska (2000), Gdyni (2014) i Zagórza (2005), Świadek Historii (IPN 2014), Zasłużony Działacz Kultury (2001).
2. Paweł Pietkun, „Ze sztambucha emigranta” (Biblioteka Gazety Obywatelskiej)
Książka opisująca przeżycia autora w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii. Jej akcja rozgrywa się niedawno, bo w latach 2014-2015. Pokazuje sytuacje, które przytrafiają się emigrantom ekonomicznym usiłującym odnaleźć się na brytyjskim rynku pracy. Zderzenie z nową rzeczywistością bywa zabawne, niekiedy dramatyczne, często zaskakujące. Autor pisze z dużą swobodą i humorem, nie omijając jednakże tematów trudnych i bolesnych, jak praca poniżej swoich ambicji i kwalifikacji czy eurosieroctwo. Jest przy tym autentyczny. W spisanych na gorąco obserwacjach widać całą gamę uczuć i nastrojów: od wielkich nadziei i mocarstwowych planów po zwątpienie i dojmującą tęsknotę.
3. Zdzisław Dudek, „Przełom” (Biblioteka Gazety Obywatelskiej)
Powieść „Przełom” otrzymała I nagrodę w konkursie „Solidarność Walcząca 1982-1990”. Książka pokazuje z bliska skomplikowaną rzeczywistość lat osiemdziesiątych i to równolegle z dwóch punktów widzenia – opozycjonistów i funkcjonariuszy systemu. Akcja zaczyna się w noc wprowadzenia stanu wojennego, a kończy się w dniu ogłoszenia wyników wyborów 1989 roku. Przeplatają się tu losy wielu barwnych postaci, tworząc mozaikę uczuć, dążeń i namiętności na tle siermiężnej rzeczywistości schyłku realnego socjalizmu.
4. Andrzej Gelberg, „Klimaty III RP” (Biblioteka Gazety Obywatelskiej)
Andrzej Gelberg jest wnikliwym obserwatorem życia społecznego i politycznego. Bardzo celnie opisuje choroby, na które cierpi współczesna Polska. Autor w 1980 został członkiem „Solidarności”, zakładał jej struktury w Wydawnictwie Czasopism Technicznych Sigma-NOT. Po wprowadzeniu stanu wojennego zwolniony z pracy, krótko pozostawał w ukryciu. W latach 1982–1989 był zatrudniony w redakcji biuletynu dziennikarskiej spółdzielni pracy. Publikował w tym okresie w prasie podziemnej, m.in. w ramach redakcji pisma „Karta” (jako Edward Kortal), także w „Tygodniku Wojennym” i „Tygodniku Mazowsze”. Organizował i kierował Programem 3 Radia „Solidarność”. W 1986 r. pod pseudonimem Edward Poliński wydał książkę „Póki żyjemy”. Pod koniec lat 80 pełnił funkcję szefa biura w Komitecie Obywatelskim. Od 1991 do 2002 r. pracował jako dziennikarz.