Uroczysty Koncert Muzyki Polskiej – Polonia in musica

wt, 25 sierpnia, 2020

26 września 2020 roku o godz. 18:00 w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbędzie się uroczysty koncert Muzyki Polskiej – Polonia in musica.
Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest przypomnienie o wyjątkowości dziedzictwa kultury polskiej.
W programie koncertu znajdą się utwory wybitnych twórców XIX i XX stulecia zarówno Polaków, jak i uznanego na świecie kompozytora Jacques-Alphonse De Zeegant-a (Belga), którego symfonia Resurrectio Poloniae poświęcona jest pamięci polskich bohaterów.
W koncercie udział wezmą: Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jan Miłosz Zarzycki (dyrygent), a także soliści: Alicja Gala (sopran) i Aleksander Kunach (tenor), Joanna Marcinkowska (fortepian).
Na program koncertu złożą się utwory: Warszawianka – Karola Kurpińskiego, Mazur z opery Straszny Dwór, Uwertura Bajka – Stanisława Moniuszki, Fantazja na tematy polskie – Fryderyka Chopina oraz prawykonanie symfonii Resurrectio Poloniae – specjalnie skomponowanej na to wydarzenie przez Jacques-Alphonse De Zeegant-a.

Na koncert zaproszeni zostaną przedstawiciele środowisk politycznych i artystycznych naszego kraju. Oficjalne zaproszenie wystosujemy także do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poza oficjalnymi gośćmi, uczestnikami koncertu będą mieszkańcy Warszawy z różnych grup wiekowych, dlatego w programie koncertu znajdą się symboliczne, historyczne utwory związane z polską tradycją wolnościową takich kompozytorów jak: K. Kurpiński, S. Moniuszko, F. Chopin, ale i wspaniała symfonia odwołująca się do pamięci o polskich bohaterach autorstwa J. A. De Zeegant-a.
Wierzymy, że koncert będzie nie tylko wydarzeniem familijnym, ale zapadnie w pamięci jako wydarzenie historyczne o głębokich walorach edukacyjnych.
Okolicznościowy plakat i logotyp zaprojektował, znany malarz, grafik i rysownik – Piotr Młodożeniec.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego, działacza opozycji demokratycznej czasów PRL, który po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL. Fundacja poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków.

Fundacja w 2018 roku zorganizowała w Pałacu Inwalidów w Paryżu podobne wydarzenie europejskiego wymiaru, we współpracy z Musée de l’Armée (Muzeum Wojska) uroczysty koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbił się szerokim echem w mediach krajowych i zagranicznych.

Mecenasem tegorocznego Koncertu jest PKN ORLEN firma, która aktywnie wspiera ważne dla polskiej kultury inicjatywy.

Partnerami Koncertu są Fundacja PZU, Centrum Opatrzności Bożej oraz BOŚ Bank S.A., a Polskie Radio S.A., TVP 3 Warszawa oraz magazyn Zwierciadło objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

Koncert Niepodległości w Paryżu

nie, 2 grudnia, 2018