| Koncerty

Uroczysty Koncert Muzyki Polskiej – Polonia in musica

W sobotę 26 września 2020 roku o godz. 18:00 w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie miał miejsce uroczysty koncert Muzyki Polskiej – Polonia in musica. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Celem tego przedsięwzięcia było przypomnienie o wyjątkowości dziedzictwa kultury polskiej.

W programie koncertu znalazły się utwory wybitnych polskich kompozytorów: Warszawianka – Karola Kurpińskiego, Uwertura Bajka – Stanisława Moniuszki oraz Fantazja na tematy polskie – Fryderyka Chopina, a także skomponowana specjalnie na to wydarzenie trzecia symfonia Resurrectio Poloniae – Jacques-Alphonse De Zeegant’a (Belga). Symfonia Resurrectio Poloniae jest hołdem złożonym polskim bohaterom niepodległościowych zrywów, a została skomponowana przez J. A. De Zeegant’a do słów poematu Marguerite de Werszowec Rey. Obydwoje byli gośćmi specjalnymi koncertu, a Marguerite de Werszowec Rey odczytała swój poemat w języku polskim. De Zeegant jest uznanym na świecie kompozytorem i autorem wielu utworów: koncerty, symfonie, oratoria, opery, a także muzyki kameralnej. Marguerite de Werszowec Rey również pochodzi z Belgii, miała ona okazję poznać polską historię i pokochać Polskę będąc żoną Polaka, prof. Krzysztofa de Werszowec Rey (zm. w 2003 roku), potomka Mikołaja Reja. Symfonia została stworzona z okazji dwóch rocznic 100-lecia rocznicy „Cudu nad Wisłą” w czasie, którego w 1920 roku mieszkańcy Warszawy przyłączyli się do wojsk polskich, by bronić wolności swojej i całej Europy przed napływem bolszewików. A także obchodzonego również w tym roku 100-lecia narodzin Papieża-Polaka – świętego Jana Pawła II, nieustraszonego przewodnika w walce o wolność Polaków!

W czasie koncertu mieliśmy okazję usłyszeć
Płocką Orkiestrę Symfoniczną im. W. Lutosławskiego oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Całość poprowadził maestro Jan Miłosz Zarzycki (dyrygent). Partie solowe wykonali: Alicja Gala (sopran) i Aleksander Kunach (tenor). Natomiast Fantazje na tematy polskie Chopina – wykonała Joanna Marcinkowska.

Koncert spotkał się z takim aplauzem widzów, że dwa razy odegrano na bis Mazura z opery Straszny Dwór – Stanisława Moniuszki.

Całość poprowadziła Anna Popek. Gości zebranych w Świątyni Opatrzności Bożej powitał w imieniu organizatora Fundacji Editions Spotkania jej założyciel – Piotr Jegliński. Na zakończenie koncertu melomanów pobłogosławił kardynał Kazimierz Nycz. Okolicznościowy plakat i logotyp zaprojektował, znany malarz, grafik i rysownik – Piotr Młodożeniec.

Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego, działacza opozycji demokratycznej czasów PRL, który po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL. Fundacja poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków.

Fundacja w 2018 roku zorganizowała w Pałacu Inwalidów w Paryżu podobne wydarzenie europejskiego wymiaru, we współpracy z Musée de l’Armée (Muzeum Wojska) uroczysty koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbił się szerokim echem w mediach krajowych i zagranicznych.

Mecenasem tegorocznego Koncertu jest firma PKN ORLEN, która aktywnie wspiera inicjatywy ważne dla polskiej kultury.

Partnerami Koncertu są Fundacja PZU, Centrum Opatrzności Bożej oraz BOŚ Bank, a Polskie Radio, TVP 3 Warszawa oraz magazyn Zwierciadło objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

FOTO: Esteta Agnieszka Kowalska i Marysia Bil Fotografia