| Koncerty

Koncert Niepodległości w Paryżu

2 grudnia 2018 roku o godzinie 17 w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów w Paryżu odbył się uroczysty koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zgromadziło ogromną widownię. Polskiej muzyki w znakomitym wykonaniu artystów z Polski, Francji i Belgii wysłuchało ponad 650 osób. Zebrani pod jednym dachem artyści oraz goście wspólnie oddali hołd niepodległej Polsce.

Wypowiedź Piotra Jeglińskiego, inicjatora koncertu:

– Dzień 2 grudnia to data koncertu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to również dzień zwycięstwa Napoleona pod Austerlitz. Koncert ten jest muzycznym hołdem złożonym wszystkim poległym na polach bitewnych Francji i Polski w czasie I wojny światowej. Dzień jej zakończenia, 11 listopada 1918 roku, to dla Polaków początek walk o połączenie ziem polskich, które przez 123 lata były pod okupacją Niemiec, Rosji i Austrii. Wojna na wschodzie zakończyła się pokojem z Rosją bolszewicką w Rydze w 1921 r., a na południowym zachodzie rozejmem z Niemcami w 1923 r.
Koncert otwiera utwór Karola Krupińskiego „Warszawianka”, do którego słowa napisał francuski poeta Casimir Delavigne. Pieśń ta od 1919 r. była nieoficjalnym hymnem Polaków żyjących bez swojego wolnego państwa. Cieszymy się, że wydarzenie odbywa się w historycznym miejscu I`Hotel des Invalides, gdzie od czasów Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego aż po ostatnią wojnę odbywały się uroczystości świadczące o żołnierskim braterstwie broni między dwoma narodami, francuskim i polskim.

Program koncertu:

1. KAROL KURPINSKI “Warszawianka”
2. FREDERIC CHOPIN “Fantazja na tematy polskie”.Janusz Olejniczak – fortepian
3. KAROL KURPINSKI / JACQUES ALPHONSE DE ZEEGANT “Msza” na chór, orkiestrę, organy i 4 solistów: Kinga Borowska – mezzosopran, Ana Camelia Stefanescu – sopran, Maciej Kwaśnikowski – tenor, Jean Delobel – bas, Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre, Philippe Brandeis – organy
4. JERZY MAKSYMIUK “Polonez”
5. IGNACY JAN PADEREWSKI /J.Maksymiuk “Nocturne”
6. JACQUES ALPHONSE DE ZEEGANT “Le Chemin de Dames” do poematu MARGUERITE DE WERSZOWEC REY
Kinga Borowska – mezzosopran, Chór Régional Vittoria d’Ile de France (kierownik muzyczny: Michel Piquemal), Chór Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre (kierownik muzyczny: Anthony Vigneron)

 

Wykonawcy:

Monika Wolińska – oddana propagatorka muzyki współczesnej, prowadząca aktywną działalność koncertową na scenach całego świata. Została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, otrzymała dyplom „Piękniejsza Polska” przyznawany „osobom tworzącym piękno, którym możemy szczycić się przed światem”. W 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną, za całokształt pracy artystycznej, w postaci srebrnej statuetki za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.

Kinga Borowska – talent rozwijała pod okiem m.in. takich artystów, jak José Van Dam i Jocelyne Dienst, będąc częścią studia operowego w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo. Kilkukrotnie występowała dla Belgijskiej Rodziny Królewskiej, w tym w Koncercie Bożonarodzeniowym w 2010 roku. Artystkę kilkukrotnie nagrodzono za dotychczasowe osiągnięcia, m.in. nagrodą specjalną Dioraphte Composition Prize na 51 International Vocal Competition w ‘s-Hertogenbosch za wykonanie pieśni współczesnej autorstwa Monique Krüs.

Janusz Olejniczak – koncertuje w największych salach koncertowych w Europie, Azji, Australii oraz w obu Amerykach. Jest autorem partii fortepianowych do filmów „Pianista” Romana Polańskiego, „Chopin. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka oraz „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego. W ręce Janusza Olejniczaka aż ośmiokrotnie trafiała nagroda „Fryderyka”, w tym w kategorii „Album Roku – Muzyka Solowa” za płytę z koncertami fortepianowymi Chopina (1995). Za osiągnięcia w dziedzinie muzyki odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005).

Maciej Kwaśnikowski – umiejętności wokalne doskonalił biorąc udział w Programie Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” w Operze Narodowej w Warszawie.  Od 2017 roku jest członkiem studia operowego Opéra Bastille w Paryżu. Zdobył wyróżnienia w międzynarodowych konkursach, w tym pierwsze miejsce w kategorii opera Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Marsylii (2017) oraz nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Marmande (2018).

Ana-Camelia Stefanescu – rumuńska sopranistka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Verviers. W 1996 r. zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Główna artystka rumuńskiej Opery Narodowej, zadebiutowała w roli Królowej Nocy w Teatro Comunale we Florencji, śpiewała w berlińskim Staatsoper oraz w Wiedeńskiej Operze Narodowej. Sopranistka duży sukces osiągnęła jako pierwsza Ofelia w sztuce wystawianej w Opéra National du Rhin w Strasburgu.
Jean Delobel – młody bas-baryton z Szampanii, członek trio a cappella Celticanto.

Philippe Brandeis – zwyciężył w konkursie Grand Prix Improwizacji Organowej Beauvais, a w 1990 został finalistą konkursu Grand Prix de Chartres. Obecnie Dyrektor studiów muzycznych w Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu oraz wykładowca w Regionalnym Konserwatorium w Cergy-Pontoise.

Chór Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre, który działa od 2015 r.
Tworzą go profesjonalni śpiewacy z Brukseli, zafascynowani m.in. muzyką barokową, sakralną i romantyczną. Jest to zespół wokalny pod kierunkiem artystycznym Anthony’ego Vignerona, którego miłością jest muzyka XIX wieku.
Najstarsza orkiestra symfoniczna we Francji – Pasdeloup założoną przez Julesa Pasdeloupa.  Od 2000 roku przewodniczącą orkiestry jest skrzypaczka Marianne Rivière, która na każdym kroku stara się, aby Pasdeloup realizował swoją pierwotną misję i odnawiał wielką tradycję orkiestrową.

Chœur Régional Vittoria d’Ile-de-France – utworzony w 1987 r. z inicjatywy Rady Regionalnej d’Île-de-France. Współpraca ze światowej sławy dyrygentami sprawiła, że chór stał się wyjątkowym miejscem dla amatorskich śpiewaków, zafascynowanych wymagającym repertuarem wokalnym, znanym nie tylko we Francji, ale i na całym świecie.

Koncert zgromadził reprezentantów środowisk politycznych i artystycznych Polski , Francjii Belgii. Ze strony polskiej byli obecni, m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz posłani i posłowie reprezentujący różne środowiska polityczne: Jan Dziedziczak, Dorota Rutkowska, Kazimierz Gołojuk, Zbigniew Gryglas, Józef Leśniak, Anna Nemś.

Przed koncertem odbyło się spotkanie w Ambasadzie Polski we Francji poświęcone koncertowi, podczas którego przemawiał Piotr Jegliński prezes Fundacji Editions Spotkania, inicjator tego wspaniałego wydarzenia. Głos zabrał również ambasador Polski we Francji, pan Tomasz Młynarski oraz Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Janusz Olejniczak i Monika Wolińska.

Licznie zgromadzeni goście mogli obejrzeć wystawę „Armia Polska w I wojnie światowej i w walce o polskie granice” – prezentującą słynną Błękitną Armię generała Józefa Hallera, przygotowaną przez Fundację Editions Spotkania, specjalnie na tę okazję.

Goście uczestniczący w spotkaniu w Ambasadzie RP w Paryżu otrzymali upominki pod hasłem „Polska smakuje dobrze”, a wśród nich między innymi: powidła ze śliwek węgierek, konfiturę z płatków róży oraz świąteczny piernik.

Głównym inicjatorem koncertu był Piotr Jegliński, działacz opozycji demokratycznej czasów PRL, który po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL.
Koncert zorganizowała Fundacja Editions Spotkania, która poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków.
Współorganizatorem koncertu było Musée de l’Armée (Muzem Wojska), mające swą siedzibę w Pałacu Inwalidów w Paryżu.

Partnerami projektu byli:

  • Ambasada Polska w Paryżu
  • Instytut Polski w Paryżu,
  • Instytut Adama Mickiewicza – narodowa instytucja kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Koncert został zorganizowany w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100, międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia Stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022.

Mecenasem Koncertu była firma ORLEN, słynąca ze wspierania ważnych i prestiżowych wydarzeń kultury polskiej. Sponsorami Koncertu byli także: PLL LOT, KGHM, KOWR oraz ENERGA. Patronami medialnymi Koncertu było Polskie Radio i Telewizja Polska.

Wydarzenie było szeroko promowane w mediach polskich i francuskich oraz na portalach internetowych.

Wybrane linki do relacji z Koncertu:

 
FOTO: Esteta Agnieszka Kowalska i Marysia Bil Fotografia