| Konferencje

Konferencja „Seweryn Książę Czetwertyński, marszałek sejmu w niepodległej Polsce”

Konferencja pt. „Seweryn Książę Czetwertyński, marszałek sejmu w niepodległej Polsce”, w 100-lecie powołania Sejmu w niepodległej Polsce, którego wicemarszałkiem był Książę Seweryn Czetwertyński, Warszawa, 27 września, 2017

27 września 2017 r. Fundacja Editions Spotkania zorganizowała konferencję poświęconą Sewerynowi Czetwertyńśkiemu w dawnym pałacu Czetweryńskich, w którym obecnie mieści się Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie prowadził Piotr Jegliński, prezes Fundacji Editions Spotkania.

Konferencja odbyła się pomiędzy dwiema ważnymi rocznicami. W 2015 roku minęła 70. rocznica śmierci Seweryna Czetweryńskiego, a w roku 2018 przypada 100-lecie polskiego sejmu powołanego do życia w niepodległej Polsce. Jednym z jego twórców i wielokrotnym wicemarszałkiem był poseł z ziemi podlaskiej, Książę Seweryn Czetwertyński. Na konferencję, oprócz dziennikarzy i przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przybyli potomkowie Seweryna Czetwertyńskiego, którzy zabierali głos podczas konferencji.

Wnuczka Seweryna Czetwertyńskiego – Helena Mauberg – opowiada o koncepcji napisanej przez siebie książki.

Album ukazał się latem 2017 roku. Książka ukazuje korzenie Seweryna Czetwertyńskiego i drzewo genealogiczne jego arystokratycznych przodków. Jest pełna uroku i wdzięku minionych lat. Niesie również przesłanie towarzyszące autorce od początku podjętej przez nią pracy – przypomina postać Seweryna Czetwertyńskiego ratując od zapomnienia jego trudne, szczególnie wojenne, losy. Seweryn Czetwertyński za swoją postawę w czasie okupacji zapłacił najwyższą cenę. Aresztowany Przez Niemców przeszedł obozy koncentracyjne w Auschwitz i Buchenwaldzie. Po uwolnieniu przez Amerykanów zmarł z wycieńczenia w Szkocji w 1945 roku. Spoczywa w Edynburgu.

Walorem książki jest jej oprawa ikonograficzna, na którą złożyły się liczne fotografie wydobyte z kilku, jeśli nie kilkunastu albumów rodzinnych, należących dziś do wnuków lub prawnuków Seweryna Czetwertyńskiego.