| Konferencje

Konferencja „Carl Gustaf Mannerheim a sprawa Polska. Wspomnienia w 150 rocznicę urodzin”

6 czerwca 2017 w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Fundacja Editions Spotkania we współpracy z Ambasadą Fińską w Polsce zorganizowała konferencję poświęconą wielkiemu przywódcy fińskiemu, którego losy splotły się z losami Polski.

W konferencji wzięli udział: Ambasador Finlandii Hanna Lehtinen, Anna Kulicka Soisalon-Soininen oraz założyciel Fundacji Editions Spotkania, dyrektor wydawnictwa Editions Spotkania Piotr Jegliński.

“W Polsce niewiele wiedziano o marszałku Mannerheimie” – powiedział Piotr Jegliński rozpoczynając konferencję. “Szczególnie w okresie komunizmu była zmowa milczenia. Propaganda przedstawiała marszałka jako faszystę, to samo dotyczyło postaci Józefa Piłsudskiego, cenzurowano wszystkie wzmianki o ich czynach”.

„Tak jak wielu wybitnych mężów stanu, Mannerheim był i jest obiektem bądź bezkrytycznego uwielbienia, bądź brutalnych ataków. (…) Dla przeciwników pozostaje Mannerheim „białym generałem”, wręcz „krwawym rzeźnikiem fińskich robotników i chłopów”, regentem pragnącym wmieszania kraju w wojnę domową w Rosji, pogardliwie nastawionym do parlamentarnej demokracji sympatykiem faszyzmu (sic!), chorobliwym antykomunistą, sojusznikiem Hitlera i głównym sprawcą wplątania Finlandii w agresję na ZSRS w 1941 roku. To tylko część oskarżeń, choć przyznać trzeba, że jak na jedną osobę katalog jest imponujący. Zwolennicy widzą w nim natomiast dwukrotnego pogromcę bolszewickich agentów, dążących do uczynienia z Finlandii republiki sowieckiej, męża stanu stojącego ponad partyjnymi intrygami, wybitnego wodza, który upokorzył Armię Czerwoną i wreszcie męża opatrznościowego, który w latach 1917-1919 i 1939-1945 uratował niepodległość swej ojczyzny wyprowadzając osamotniony na międzynarodowej scenie politycznej kraj z beznadziejnego, wydawałoby się, położenia.” (ze wstępu do książki)

Fundacja Editions Spotkania była inicjatorem wydania wspomnień Carla Gustava Mannerheima”, bohatera narodowego Finlandii , w 150 rocznicę jego urodzin.

Carl Gustaf Emil Mannerheim (1867-1951) marszałek Finlandii, bohater narodowy i zarazem jedna z najbardziej znanych postaci w dziejach swojego kraju, bywa nazywany “fińskim Piłsudskim”.

Patronami publikacji są: Fundacja Editions Spotkania, Ambasada Finlandii w Polsce, Patria

Bezpośrednia relacja z konferencji
https://blogpress.pl/node/24099

Więcej informacji o książce oraz o Carlu Gustavie Mannerheimie:
http://niezlomni.com/marszalek-mannerheim-wyjasnia-jak-dawid-pokonal-goliata-czyli-jak-dzielni-finowie-dali-rade-sowietom-wideo/
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157683157141560
https://wpolityce.pl/historia/345299-im-blizej-poznawalem-polakow-tym-lepiej-ich-rozumialem-i-lepiej-sie-wsrod-nich-czulem-wspomnienia-gustafa-mannerheima-wideo?strona=2